Info k newborn focení

 

Miminka fotografuji pouze v rozmezí jejich 5.- 14. dne věku a to jen u sebe ve STUDIU (ke klientům domů nejezdím), po tomto věku je fotím jen dle dohody a za určitých podmínek (např. jedná-li se o nedonošené dítě).

Děti jsou v tomto věku hodně spavé a nechají se krásně polohovat. Zde opravdu platí, že čím dříve, tím lépe, ne naopak, jak si často rodiče myslí. Z těchto důvodů po tomto období děti již nefotím a také proto, že měsíční či starší miminko už nevypadá jako to čerstvé miminko a nedokáže pořádně udržet napolohované končetiny.Maminky proto prosím, aby se mně na tento druh focení objednávaly ještě v těhotenství, kdy si jejich TP poznačím do diáře a po porodu vás VELMI moc prosím o zaslání SMS o narození vašeho potomka ještě z PORODNICE !!!! Ne až jste doma nebo v den vašeho odchodu domů !!!! A prosím moc o SMS, ne mail, ne zprávu na FB, ale SMS, abych na vás měla ten telefon a mohla vám volat zpět s termínem. Domlouvat termín na focení po zprávách není dobrý způsob komunikace. Potřebuji termín domluvit hned a ne čekat na to, až se někdy za čas, kdy vám to mimčo dovolí, ozvete … obvykle na ty termíny co nebudete chtít, čekají další maminky … a taky, kdyby mě postihla náhlá zdravotní indispozice, abych vás mohla kontaktovat, že nemáte na focení jezdit 😉
Pište z porodnice i proto, že po odchodu posledního člena rodiny z návštěvy máte čas mně dát v klidu vědět, že jste porodila. Až přijdete s miminkem domů, obvykle zjistíte, že nebudete mít na nic čas, natož posílat nějakou zprávu fotografce 😉 A vzpomenete si obvykle až kdy je již pozdě a já nemusím do ideálního období mít v diáři volno či je již miminku více dní, než já k focení požaduji. Po zaslání sms se vám do 2 dnů telefonicky ozvu a budeme spolu hledat v mém diáři místo na focení kolem 10. dne věku miminka, kdy se mně s nimi nejlépe pracuje.

V den focení pak po vás budu chtít, aby jste mně zaslali ráno před vaším odjezdem ke mně do studia sms o tom, že jste připraveni vyrazit (chci to proto, že se může stát těsně před odchodem z domu “nehoda” co skončila až na zádech a musíte znovu přebalovat). Po této sms  se vás vydám  očekávat do ATELIÉRU.

Ten najdete na tř. Tomáše Bati 438 ve Zlíně – zastávka MHD U Cihelny (vysoký komín cihelny je poznávací znamení, koukám na něj z ateliéru a je přímo naproti něj) – budova IMA studia a prodejny Phase sedaček (nastudujte si prosím kde sídlím dopředu, v den focení se mně často stává, že bloudíte a musím vás navigovat …)
Vchod do budovy je od hlavní cesty ! V budově je k dispozici výtah, kterým pohodlně vyjedete do 2. patra,kde mám studio.
Nenechte se zmást  dveřmi na chodbě, které budí dojem zamčených, NEJSOU, stačí vzít za kliku a vstoupit do chodby, kde na jejím konci vlevo najdete moje studio, které mám označeno cedulkou;-)

Začátek focení si plánuji vždy na 9,30 hod. Snažte se být prosím dochvilní !!!!

Stejně tak ale nechoďte  o moc dříve, ráno potřebuji prostor na připravu focení a váš příchod o 15 minut i víc dříve mně ho vezme. Stačí dojít max. 5 minut předem.

DO MÉHO STUDIA JE ZÁKAZ VSTUPU PSŮM. PROSÍM O RESPEKTOVÁNÍ !


Děťátko doma těsně před vaším odchodem nakojte do plna, aby mu mléčko cestou sedlo a já sním pak ihned po příchodu mohla začít pracovat.
Pokud bych vás mohla poprosit, neoblékejte děťátku věci co se  musí vysvlékat přes hlavu. Klidně ho dovezte v nočním pyžamku – overalku se zipsem či cvoky, kdy si ho jen rozepnu a vyjmu z oblečení jako banán ze slupky.


Odpoledne miminka nefotím
, protože pracuji s přirozeným denním světlem a toho odpoledne (zejména v zimním období) není dostatek.

V ateliéru  během focení panuje velké teplo, proto si vemte na sebe  lehký oděv jako v létě. Je to třeba, aby děťátku nebyla zima a také proto, že nám bude v teple lépe spinkat.

Připravte se prosím psychicky na to, že si s vašim děťátkem budu pracovat sama – tj. sama si ho uspávat, oblékat a polohovat. Mamince ho „vrátím“ jen na kojení a bude-li to potřeba, na utišení, pokud to nezvládnu já sama 😉 Také se připravte na to, že ač to na fotkách vypadá idylicky, děťátka  u focení dávají často najevo, že chtějí spát a nelíbí se jim, že je budím manipulací s nimi, patřičným hlasitým projevem hodný jejich věku – pláčem 🙂 Chci Vás tedy do předu ujistit, že tento pláč neznamená, že je moje doteky bolí nebo že jim ubližuji, jen nám tím dávají najevo svou rozmrzelost a přání nerušeného spánku.

Pokud jste po přečtení těchto řádků zjistili, že  by jste měli s výše popsaným vnitřní problém, je vhodné  se poohlédnout po jiném fotografovi, který by pracoval s miminkami jiným způsobem než já.

V den focení si sebou vemte hotovost na platbu focení, svačinu pro sebe (kávu, čaj i minerálku vám nabídnu), 3-4 jednorázové přebalovací podložky (nikoliv látkovou plenu), vlhčené ubrousky, 1 plínku na cestu domů a hlavně dudlík !!! (prosím o něj i  tehdy, pokud jej dítě nechce či jste předvědčeni o nevhodnosti používání – nebojte, za ty tři hodiny si na něj určitě nezvykne, ale mně  dost často naopak usadňuje práci – pokud nevlastníte vůbec, vystavím vás dilematu, zda použijeme můj erární nebo si skočíte koupit do přilehlého supermarketu svůj vlastní)  a pro jistotu, plánujete-li společnou fotku vás s děťátkem, i náhradní oblečení pro vás pro případ nehody, které se dějí  docela často 🙂 pokud nekojíte, vemte si dostatek umělého mlíčka. Disponuji kuchyňkou s rychlovarnou konvicí i mikrovlnkou a v ateliéru mám i ohřívačku mléka.

Prosím moc o to, aby jste děťátkům,mají-li problém s moučnivkou, nevytírali dva dny před focením pusinku fialkou !!! Stejně tak krvácející pupíček.
Pokud tak dojdete na focení, bohužel s tímto vaše děti nafotím tak jak to je. Odstranění této ozdoby  spadá do kategorie nadstandartní retuše, je prováděna na vyžádání a zpoplatněna navíc cenou 200,- / fotografie.

 

Veškeré rekvizity k focení včetně oblečků, čelenek a čepiček mám vlastní a vy se nemusíte o nic starat 😉
Ve vašich oblečcích, čelenkách apod. děti nefotím a to proto, že si chci zachovat svůj styl. Myslím si, že  to, že jste se ke mně objednali je proto, že se vám mé fotky líbí a zatoužili jste mít taky takové, v tomto stylu a proto růžovou tutu sukýnku s čelenkou co zakrývá půl hlavy, si nechte na takové to domácí focení 😉
Naopak, pokud je třeba tatínek sportovec, hasič, kytarista apod. a rádi by jste toto promítli do fotky, tyto rekvizity vítám a určitě je na focení vemte a do fotky je nějak zakomponujeme.
Fotím v jednoduchém stylu, bez množství rekvizit, tak aby vynikla křehkost a krása miminka a ne tuna dekorací. Při práci využívám hodně přírodní materiály – merino vlnu, ovčí rouno či pravé kožešiny.

Fotografování trvá zhruba 3,5  hodiny, někdy méně, častěji i déle, proto je třeba vyzbrojit se dávkou trpělivosti a naopak zanechat doma nervozitu a přemíru očekávání jak to asi dopadne … ta focení totiž moc nepřidává. Duševní rozpoložení maminky se hodně odráží na stavu malého človíčka a je-li máma nervózní, pak je obvykle i miminko nervózní 🙂 Na focení je třeba tedy dorazit již s tím, že to bude „na dlouho“ a nebýt pak v den focení znervózněn tím, že to opravdu tak dlouho trvá a chtít to „nějak urychlit“. Tím se k pěkným fotkám opravdu nedopracujeme, na toto je opravdu třeba klidu a pohody (info především pro tatínky či babičky).
Proto Vás prosím o zvážení toho, zda s sebou brát na focení i další členy rodiny jako jsou třeba starší sourozenci či tatínek, který nemá rád focení apod. Pokud by jste je na focení vzali, určitě vás po vyfocení snímků, zejména se starším sourozencem, vyšlu na obhlídku okolí mého studia 🙂
Stejně tak nervózní tatínek, který se „strašně moc rád“ fotí či sdílí stejné „nadšení“ pro aranžované fotky miminka jako maminka, ničemu neprospívá a bude po nafocení společných fotek odeslán třeba na obstarání rodiného nákupu, tak mu můžete připravit dlouuuhý seznam toho co vaše domácnost postrádá, ať se v obchodě ty tři hodinky zabaví ;-))

Tak, toje asi vše a já se budu těšit na viděnou u mě ve studiu 🙂

Vlastně ještě jedna věc, během focení prosím nechte fotoaparáty na svých mobilech vyplé a pokud už by jste si chtěli něco vyfotit, prosím, zeptejte se mě nejdřív, zda mně to nebude vadit 😉 Děkuji za pochopení a respektování !